Nuo Rodopų pasukus stipriai į Šiaurę, galite pamatyti Diktynna Šventyklą.

Keliaujant link jos, jūs praeisite pro Ellinopsilos urvą, kuriame žmonės gyveno dar priešistoriniais laikais. Šventykla Rodopų šiaurėje buvo pastatyta Dzeuso dukros garbei.

Pasak mitologijos, merginai pavyko pabėgti nuo Karaliaus Mino, ir šioje salos vietoje ji įšoko į jūra, bet žvejai ją išgelbėjo. Ji buvo įispainiojusi į jų tinklus, tad jie sėkimningai ištraukė ją į krantą, į Aeginos saloje. Ir pradėjo ją garbinti kaip savo deivę. Nuo tada kretičiai šia deivę vadina Diktynna (gr. “tinklas”).

Diktynna – Kalnų deivė – Minojiečių laikais buvo garbinama kaip kalnų deivė, mėgstanti medžioti ir būti gamtoje. Pasak mitų, deivė buvo labai graži moteris, gimusi Samarijos tarpeklyje. Ji pasižadėjo ir išliko skaisti visą savo gyvenima. Karalius Minas, pamatęs jos grožį, įsimylėjo deivę, ir vaikėsi bei persekiojo ją ištisus 9 mėn, kol galiausiai ji, neberadusi išeities, nušoko uo uolos toje vietoje, kur dabar stovi šventykla. Žvejas, kurio tinkluose įsipainiojo Diktynna taip pat pamilo ją, tačiau mergina neatsakė į jo jausmus, paliko Aeginą ir išvyko į Artemidės šventyklą. Artemidė apdovanojo Diktynną už išsaugota skaistybę, ir pavertė ja nemirtingąja.

Diktynna buvo garbinama visoje Kretos saloje, bet Vakaruose laiausiai, kur jos garbei buvo pastatyta daugybė šventyklų. Diktynnos šventykla buvo  didžiausia  ir prabangiausia. Žmonės tiesiog pėsčiomis eidavo į šventyklą, kad galėtų paaukoti Deivės garbei.

Pirmoji šventykla buvo pastаtyta dar 700-aisiais m. Pr. Kr. Deja, iš anų laikų šventyklos neišliko nieko. Romos valdymo laikais, imperatorius Hadrianus šventyklą atstatė ir atstatė didesnę nei buvo originalas. Deja, bėgant amžiams ne kas teliko, kadangi gamta (lietūs, vėjai ir audros), bei žmonės (rinkdami akmenis namų statyboms) beveik pilnai sunaikino Diktynnos šventyklą.

Romos laikų šventykla buvo apsupta kolonų, kadangi rasta daug romėniškų kolonų liekanų. Beto, buvo rasta ir vandens saugykla bei labai daug dievų statulų. Statulų liekanos saugomos Chanijos muziejuje.

Norint pasiekti šventyklą nuo paplūdimio – laukia ilgas ir varginantis kelias. Ypač per karščius. Tad kur kas patogiau į Diktynną šventyklą keliauti valtimi iš Kolimbari kaimelio.

Pusiasalio pabaigoje driekiasi nuostabus paplūdimys bei akmenuota plynaukštė, kurioje išiko altorius, pastatyas dar ąčę m. Kr. e., valdant Romos imperatoriui Hadrianui. Ten pat galima rasti akvaduko ir kitų pastatų liekanas. Pasibaigus rmėniškajai epochai, šventykla ištuštėjo, bei tapo apleista. Diktynnos šventyklos teritorija, kaip ir daugelis kitų vietų Kretoje, niekad anebuvo tyrinėta ar rimtai kasinėta archelogų. Tad belieka spėlioti, ką ji slepia, kokios paslpatys randasi giliai po žeme.

 

Source: Fred van Doorn