Labai dažnai girdžiu ginčus tarp kulinarijos mėgėjų, kokios turi buti tikros graikiškos salotos. Vienareikšmio atsakymo nėra. Kodėl? Skaitykite toliau ir sužinosite…

Greek-salad-3

Pradėkime tyrinėti šį paprastą ir visiems mums gerai žinomą patiekalą nuo pradžių. Nuo pavadinimo. Čia mes kittataučiai graikiškas salotas vadiname graikiškomis. Patys graikai jas vadina tiesiog kaimiškom salotom. Todėl, kažkokio vieno “teisingo recepto nėra ir negali būti. Graikai į šias salotos deda ne tik mums įprastus ingridientus: agurkus, pomidorus, svogūnus, alyvuoges ir didelį fetos gabalą ant viršaus, viską paskanindami alyvuogių aliejumi. Kaimiškose salotose gali būti ir žaliosios salotos, ir poras, ir netgi kopūstas. Tad nesikankinkite bandydami suprasti, ar į graikiškas salotas galima dėti salotų lapus. Atsakymas paprastas – galima. Vieno, ko niekad neteko matyti nei Kretoje, nei Graikijoje, kad į šias salotas dėtų graikinių riešutų, kaip tai galima pamatyti kai kuriuose lietuviskuose restoranuose. Riešutai ne graikiški, o graikiniai, ir su graikiškom salotom neturi nieko bendro. Ir niekada graikai šių salotų negardina cirtinos sultimis ar gink dieve, actu.

Kokia dar viena labai didelė klaida, gadinanti šias salotas ir dažna mūsuose, tai daržovių pjautymas. Graikiškos arba Kaimiškos salotos pjaustomos tik stambiai. Kodėl? Todėl, kad Graijoje įprasta dalintis maistu, tad maistas valgomas ne individualiai kiekvieno iš savo lėkštės, o kartu, bendrau. Tad stabiai pjaustytos daržvės puikiai tam tinka.

Teisingumo dėlei turiu pripažinti, kad daugelis pasaulio restoranų graikiškas salotas gamina tradiciniu būdu: iš jau anksčiau paminėtų produktų, tad tą ką mes laikome tradicinėmis graikiškomis salotomis yra ne kas kas kita kaip kulinarijos “terminas”, naudojamas daugelio šefų.