Knosso rūmai

Vos už 5 km nuo Herakliono centro yra senovės miesto Knoso liekanos. Tai Mino civilizacijos sostinė, kuri susikūrė prieš keturis tūkstančius metų ir tapo europinės civilizacijos lopšiu. Šiandien tai bene gausiausiai turistų lankoma Kretos vieta, visų norinčių pasižiūrėti kur, pasak legendos, gyveno mitologinė būtybė Minotauras – pusiau žmogus, pusiau jautis.

Festo rūmai

63 km. į pietvakarius nuo Herakliono ir apie 78 km.į pietvakarius nuo Rethimno išsidėstę antri pagal dydį Mino laikų rūmai. Istorija byloja, kad juos įkūrė karaliaus Mino brolis Ramadantas. Įdomu tai, kad pasak archeologų, Festo rūmai architektūriniu po-iūriu yra visiškai identis Knosso rūmams, tik mažesni. Išgarsėjo šie rūmai tada, kai čia buvo rastas Festo diskas, kurio rašto mokslininkai negali iššifruoti iki dabar.

Malia rūmai

Malia: The Loggia

Minojiečių rūmai yra maždaug 37 km į rytus nuo Herakliono ir apie 25 km į vakarus nuo Agios Nikolaos, šiaurinėje Kretos dalyje. Tai treti pagal dydį, po Knoso ir Phaistos, rūmai, kurių teritorija užima net 7500 kv. m. plotą. Ši vietovė, esanti prie jūros, parodo, kokia buvo gyventojams svarbi lokacija kultūrinio vystymosi aspektu.

Rūmai pirmą kartą pastatyti maždaug 1900 m. pr. Kr., tačiau 1700 m. pr. Kr. sugriauti, o po pusšimčio metų toje pačioje vietoje, tokiu pat išdėstymu vėl atstatyti. Galiausiai rūmai sunaikinti maždaug 1450 m. pr. Kr. ir neatstatyti.

Gortys archeologinė vietovė

Gortys (Gortyn, Gortyna) – viena iš svarbiausių ir didžiausių archeologinių vietovių Kretoje, turinti nenutrūkstamą 6000 metų istoriją. Ji slypi pietinėje salos dalyje, derlingoje Mesara lygumoje. Pirmieji žmonės šioje vietoje įsikūrė naujojo akmens amžiaus pabaigoje, maždaug 5 tūkstantmetyje pr. Kr.

Gortys – tarp 1600 – 1100 m. pr. Kr. buvo klestintis minojiečių miestas, vėliau – romėnų sostinė.

Ši teritorija – viena iš pirmųjų sričių Kretoje, kuri patraukė mokslininkų ir archeologų dėmesį. Dauguma šioje archeologinėje vietovėje rastų vertingų radinių eksponuojami Herakliono archeologijos muziejuje.

Zakros archeologinė vietovė

Zakros: The Hall of Ceremoies with the town in the foreground

Ši archeologinė vietovė yra rytinėje Kretos pakrantėje, Zakros regione. Tai vieni iš vėliausiai atkastų Mino civilizacijos miesto griuvėsių. Manoma, kad Zakros buvo vienas iš pagrindinių minojiečių administracinių centrų.

Mieste dominamo Zakros rūmai, pastatyti 1900 m. pr. Kr., vėliau atstatyti 1600 m. pr. Kr. ir galiausiai apie 1450 m. pr. Kr. galutinai sunaikinti, kaip ir kiti pagrindiniai Mino civilizacijos miestai.

Koules tvirtovė Heraklione

Koules tvirtovė yra masyvi gynybinė pilis, pastatyta pačioje XIII amžiaus pradžioje, kuomet salą valdė venecijiečiai. Venecijiečiai pilį buvo pavadinę Jūrų tvirtove, o dabartinis tvirtovės pavadinimas kilo turkų valdymo laikais, Koules turkiškai reiškia tvirtovė. tvirtovė pasižymi tipiška venecijietiška architektūra – griežtų formų, monumentalia, beveik be puošybos elementų. Statant šią tvirtovę, supamą vandens, svarbiausias dalykas buvo sienų tvirtumas. Jos suręstos iš gryno akmens ir žemutiniuose aukštuose jų storis siekia beveik 10 metrų!

Spinalonga

Spinalongos sala nuo Kretos yra nutolusi vos per 150 metrų, taigi yra prie pat didžiosios salos krantų. Keliautojams, atvykusiems tradiciniais ar pigiais skrydžiais, paprastai būna itin įdomu išgirsti, kad kadaise ši sala visai nebuvo sala! Tai Kretą valdę venecijiečiai sumanė saloje pastatytą tvirtovę padaryti nepasiekiamą ir neįveikiamą, todėl aplink pilį ir jos teritoriją iškasė didžiulį kanalą, kuris ir atskyrė vandeniu didesnę salą nuo mažyčio žemės plotelio, vėliau pavadinto Spinalongos sala. Kai Kreta buvo valdoma venecijiečių, Spinalongos saloje stovėjo viena iš stipriausių bei didžiausių gynybinių pilių visoje Kretoje.  Niekada neįveikta tvirtovė buvo pastatyta 1579 metais. Masyvios ir tvirtos sienos atlaikė daugybę amžių bei negandų ir išliko iki mūsų dienų.