Phaisetos arba Festo rūmai – antrasis pagal dydį Mino civilizacijos centras

Mino civilizacija – Kretos pasididžiavimas ir mįslė. Nors saloje yra gausybė Mino civilizacijos griuvėsių, tačiau apie joje vyravusius papročius, to meto gyvenimą bei tikėjimą išlikę gana mažai žinių, ypač lyginant su vėlesne Mikėnų civilizacija. Garsiausi, didžiausi bei žinomiausi Mino civilizacijos griuvėsiai yra trys archeologinės teritorijos – Knoso rūmai prie pat Herakliono, Phaistos ir Malios rūmai. Phaistos Mino rūmai yra antri pagal dydį bei populiarumą, kasmet jų apžiūrėti atvažiuoja apžiūrėti tūkstančiai turistų.

phaestos

Phaistos Mino rūmai, dažniau vadinami tiesiog Phaistos arba Phaistos archeologine teritorija, buvo pastatyti maždaug 2000 metų prieš mūsų erą. Per kelis šimtus metų rūmai ir šalia jų augęs miestas patyrė net kelias gamtines katastrofas, tačiau po kiekvienos jų atsigaudavo ir klestėdavo toliau. Manoma, kad rūmai galutinai sugriauti buvo tik pirmame antrame prie mūsų erą šalia buvusio Gortynos miesto. Klestėjimo metu Phaistos Mino rūmai buvo miesto administracinis centras, o pats miestas buvo turtingas ir įtakingas. Keliautojai, atvykę tradiciniais ar pigiais skrydžiais, čia gali ne tik apžiūrėti milžiniško senovinio miesto bei rūmų griuvėsius, bet ir pasigrožėti idiliška kalnų panorama. Jei neapsisprendžiate, kuriuos senovinius Kretos rūmus Jums vertėtų apžiūrėti, pasvarstykite, ko tikitės iš ekskursijos? Jei norite netrukdomi nuodugniai apžiūrėti griuvėsius, siūloma vykti į Phaistos, nes Knoso rūmuose visuomet būna daugybė žmonių, be to, kai kurias vietas galima pamatyti tik iš tolo.

img_8642

Phaistos Mino rūmai buvo pradėti tyrinėti pačioje XX a. pradžioje. Skirtingai nei didingųjų Knoso rūmų, šių niekas nebandė restauruoti, vienintelis siekis buvo juos užkonservuoti, kad griuvėsius galėtų pamatyti bei tyrinėti ateinančios kartos. Teritorijoje buvo rasta daug įvairių senovinių daiktų – puodynių, aksesuarų, ginklų, monetų ir įvairių buitinių rakandų. Phaistos diskas – garsiausias bei reikšmingiausias radinys, iškastas Phaistos teritorijoje, dabar jis yra eksponuojamas Herakliono archeologijos muziejuje. Tai maždaug 15 centimetrų skersmens diskas, kurio abi pusės į vidurį sueinančia spirale išraižytos keistais ženklais. Iki šiol mokslininkai nesutaria, kokią paskirtį atliko šis diskas. O tai žadina smalsumą… galbūt Jūs išspręsite šią mįslę bent savo vaizduotėje apžiūrėję didinguosius Phaistos rūmus?

img_8645