JŪSŲ KELIONIŲ VADOVAS KRETOJE

Dažnas turistas, atostogaujantis Kretoje renkasi savarankiškas keliones automobiliu. Tad pakalbėkime apie tai, ką verta žinoti apie automobilių nuomą Kretoje.

araba

Daugelyje forumų apie keliones (ir ne tik), prirašyta daug patarimų, kurių daugelis, deja, labai toli nuo tikrovės. Dar niekada neteko skaityti patarimų dalintojų komentarų apie tai, kad susimovė ar prarado daug pinigų, nuomojantis mašiną. Ypač apie kainas, draudimą ir automobilių nuomos kompanijas. Suprantama, juk paprasčiau dalinti tikrovės netatitinkančius patarimus, nei prisipažinti, kad kažkas vyko nesklandžiai. Padalinus „protingų patarimų, juk jokios atsakomybės patarinėtojai neprisiima. Bandysime patarti ir mes, bet už savo patarimus pilnai atsakome.

Tad kaip išsinuomoti automobilį saugiai ir patikimai? Į ką akreipti dėmėsį ir kokių klaidų nedaryti?

Kaip išsirinkti automobilių nuomos kompanija

Ne paslaptis, kad lietuvis dažniausiai žiūri į kainą, nekreipdamas daug dėmėsio į saugumą, patikimumą. Polinkis rizikuoti, kad tik pigiau – deja būdingas tūlam tautiečiui. Tad pabandysiu patarti, į ką atkreipti dėmėsį, nuojnatis mašiną, kad ir kaina nesikandžiotų, bet ir rizikos nebūtų.

Visų pirma, renkantis autmobilių kompaniją patartina pasieškoti ne tik jos pavadinimo, bet ir licenzijos numerio bei PVM mokėtojo kodo. Būna, kai kompanija, siūlanti itin žemas kainas neturi nei vieno, nei kito. Kitaip tariant, yra nelegali. Užtat ir kainas žemesnes siūlo nei kiti rinkos dalyviai. Juk mokesčų jie nemoka, draudimo taip pat. Tad pasitikrinkite, ar kompanija legali : (abai daug tokių kompanijų yra prikurta gruzinų, armėnų ir kitų kaukaziečių, tad jei „graikas“ kalba rusiškai su kaukazietišku akcentu, vertėtų rimčiau pasidomėti ne tik kaina, bet kompanija.

Draudimas

Visi kaip vienas Kretoje visada tvirtina, kad automobilis tikrai draustas, dažnai šneka apie pilną draudimą. Nėra tokio dalyko, kaip pilnas draudimas, tiksliau yra, bet už papildomą mokestį. Dažniausiai kompanijos draudžia taip vadinamu standartiniu draudimu CDW (pilnas draudimas su rizika). Tai reiškia, kad automobilio dugnas, padangos, stogas ir veidrodėliai nėra drausti. Toks draudimas dienai kainuoja nuo 15 eur parai, priklausomai nuo automobilio modelio. Tikrasis pilnas draudimas SCDW (pilnas draudimas be rizikos) papildomai dienai kainuoja apie 10 eur. Vadinasi, jei kompanija tvirtina, kad duoda „full insurance“, įstikinkite, apie kurį draudimą eina kalba. Apie CDW ar SCDW. Jei nenorite imti SCDW, galite imti papildomą draudimą WUG t.y apdrausti ratus, dugną, stiklus.

Kiti galimi draudimai (dažniausiai užpapildomą mokestį):

1. TPI (Third party incurance)  – Trečiosios šalies draudimas tam tikrai sumai
2. FDW (Full damage waiver) – pilnas nuomotojo draudimas su rizika (nedengia jei įvykis įvyko dėl jūsų kaltės ar nesilaikant pasirašytos sutarties sąlygų. FDW be rizikos, dengia visus nuostolius ir pažeidimus, jei nebuvo pažeista KET
3. FPI (Fire Protection Insurance – No excess) – padangų draudimas su rizika draudimas (nedengia neasfaltuotame kelyje padarytų pažeidimų)
4. TPI (Theft Protection Insurance) – draudimas nuo vagysės (nedengia asmeninių daiktų)
5. PAI ( Personal Accident Insurance) – asmeninis vairuotojo draudimas nuo kūno sužalojimo arba mirties

Visi draudimai negalioja, jei autoįvykis padarytas apsvaigus.

Visi šitie išvardinti draudimai neįeina į FDW ar CDW draudimus. Vadinasi, jei

Kaip matote, jau vien draudimas kainuoja paie 25 eur parai.

Paprasto modelio automobilis, sakykime WV Polo ar Hyundai Atos parai vidutiniškai kainuoja apie 45 eur. Koks nors Fiat Seicento be AC gali kainuoti apie 35 eur. Ir tai yra normali rinkos kaina daugelyje kompanijų. Būna labai keista girdėti tautiečių komentarus, kad per brangu. Bet automobilis ne ne dviratis, tad būtų įdomu sužinoti, kiek tautai yra nebrangu? 10-15-20 eur?

Juokinga skaityti forumuose patarimus ir komentarus, kad nuomavosi už 15 ar 18 eur. Taip, tokia kaina galima, kai neduoda draudimo. Kaip kompanijos gudrauja dėl draudimo? Labai paprastai, kaip jau minėjau arba jos iš viso nelegalios, arba tiesiog nedraudžia automobilio. T.y išlnuomoja jums nedraustą automobilį. Jei kas nutinka, atbuline data (dažniausiaI per draugus) jį apdraudžia, ir išstato jums sąskaitą (maždaug 15 eur parai). Arba iš vis automobilio nedraudžia, ir ištato pilną remonto sąskaitą jums. Taip būna labai dažnai. Patikėkite, kalbu iš patirties, juk ne vienerius metus Kretoje dirbu su turistais.

Ir paskutinis punktas apie draudimą: nei vienas draudimas nedengia pažeidimų, patirtų neasfaltuotame kelyje, t.y offroad. Tai dažniausia būna arba sutartyje arba kaip priedas prie sutarties.

Tiesa, žmonės, skaitykite sutartis, žiūrėkite, ką pasirašote, juk batų nesimatavę neperkate. Tai kodėl autmobilį nuomojates net nepaskaitę kas parašyta sutartyje?

Ko nedaryti nuomojantis automobilį

Visų pirma, nepaliekame kompanijai kaip užstato jokių dokumentų ar banko kortelių. Galvojate, ką čia ta „durnė“ rašo, juk nemaži vaikai, patys viską žinome. Žinote, bet vis tiek labai dažnai pakliūvate į keblias situacijas. Keletas pavyzdžių iš gyvenimo: išsinuomavo tauta automobilį, už labai žemą kainą. Ot džiaugsmo buvo, gerai kad gidės pezalų neklausėme, apie kažkokias tai nepatikimas kompanijas. Taigi, išsinuomavo, kaip užstatą paliko pasą. Važiavo žvyrkeliu, prakalė padangas. Paaiškėjo, kad automobilis nebuvo draustas. Kompanija išstatė 450 eur sąskaitą. Mes gi aišku, pasiuntėm juos toli, toli, ir aišku, tauta nemokėjo. Atėjo diena skristi namo, ups – ID kortelė tai pas gruziną. Ką daryti? Ogi nieko, susimokėjo sąskaitą, ir atgavo dokumentą. Ir tokių panašių istorijų apstu. Dar linksmenė istorija buvo, kai kaip užstatas buvo palikta kreditinė kortelė. Tai kompanija, kuri „neva“ pastbėjo naują įlemkimą automobilio sparne tiesiog pati nsusiskaičiavo tuos 800 eur nuo kliento kortelės. Ot staigmena laukė, grįžus į Lietuvą. Ką daryti? Skambnam į Kretą ir reikalaujam teisingumo, o vietiniai sako, kad sugadinai autmobilį, ir pagal sutartį, jie turėjo teisę nusiskaityti tą sumą. Kokią sutartį? Ogi tą, kurios neskaitome.

Dar viena dažna klaida, tai važiuoti tais nelemtais neasfaltuotais keliais. Na ir kas, kad negalima, na ir kas, kad kiti sudaužė autmobilį ir susimokėjo baisias sumas, man tai tikrai taip nenutiks. (kelionė automobiliu į garsųjį Balos – topų topas). Apie kelionę į Balos daugiau skaitykite čia

Nutiks – nenutiks tik sėkmės reikalas, bet nesuprantu aš to noro rizikuoti savo saugumu ir pinigais, ir dar per atostogas ir svečioje šalyje. Nu nesuprantu, ir viskas.

Nesumokėtos sąskaitos

Dažnai manoma, kad nuomtu automobiliu galima daryti ką nori, juk vis tiek nieko nebus. Pavyzdžiui, galima pabėgti iš degalinės, nesusimokėjus už degalus, juk tie tingūs graikai kavą geria, ir dėmėsio nekreipia. Arba skrieti su vėjėliu viršijant greitį, juk policijos nesimato. Atrodo, jos Kretoje tiesiog nėra, ir vėl – niekas nekreipia dėmėsio. Nekreipia, nes yra kameros, kurios jus filmuoja. Tad prieš viršijant greitį, įsitikinkite, kad tądien esate itin fotogeniškas, nes tos nuotraukos kainuoja labai brangiai. O savo nuotraukas ir sąskaitą už jas gausite arba į automobilų nuomos punktą, arba tiesiai į oro uostą. Ir neišskrisite iš šalies, kol nesumkėsite. Tad laikytis eismo taisyklių – būtina, net jei policijos nesimato.

Išvada: renkantis automobilių nuomą būtina:

Įsitikinti ar komanija legali

Įsitikinti ar automobilis iš tiesų draustas, ir kokiu draudimu

Skaityti sutartį

Laikytis KET

Laikytis pasirašytos sutarties

Žema kaina – įtartina, gerų daiktų pigių nebūna

Kaina dar ne viskas – patikimumas, saugumas ir ramios atostogos taip pat vertybė

Na tai turbūt tiek. Prirašiau už penkis, nes šie klausimai dažniausiai kylantys, kai kalba pakrypsta apie automobilių nuomą. Ir atleiskite, jei kiek ironiškai nuskabėjo šis straipsniukas, tiesiog kiekvienais metais girdint tuos pačius neteisingus patarimus ir situacijų iterpretaciją – na nesuslaikiau. Bet ikiuosi, kad mano patarimai jei nepadės, tai bent jau privers susimąstyti.

Advertisements


%d bloggers like this: